NV_Tournaments‎ > ‎

NV_National Competition Results

Results of the 37th Annual ISKF United States National Championships and Goodwill Tournament:

Outstanding Male Competitor:

Michael Cornel, Southwest Region

Outstanding Female Competitor:

Yoko Ishida, North Central Region

Best Fighting Spirit Award:

Kelly Wicker, North Central Region

Youth Divisions

Beginner, age 7-9 (white / yellow / orange belt):

Kata:
First Place - Goodrich Almoradie (Northwest)
Second Place - Nate Chin (Southwest)
Third Place - Jayden Aguada (Northwest)

Kumite:
First Place - Goodrich Almoradie (Northwest)
Second Place - Ashton Lozano (Northwest)
Third Place - Nate Chin (Southwest)  &  Lauren Tran (Northwest)

Beginner, age 10-11 (white / yellow / orange belt):

Kata:
First Place - Alaina Mendoza (Northwest)
Second Place - Kenneth Avaricio (Northwest)
Third Place - Soraya Galiano (Northwest)

Kumite:
First Place - Kenneth Avaricio (Northwest)
Second Place - Rama Abdullah (Northwest)
Third place - Alaina Mendoza (Northwest)  &  Soraya Galiano (Northwest)

Beginner, age 12-13 (white / yellow / orange belt):

Kata:
First Place - Damaris Mendoza (Northwest)
Second Place - Chelsa Galimba (Northwest)
Third Place - Breana Wilson (Alaska)

Kumite:
First Place - Breana Wilson (Alaska)
Second Place - Chelsa Galimba (Northwest)
Third Place - Ian Pulumbarit (Northwest)  &  Damaris Mendoza (Northwest)

Beginner, age 14-15 (white / yellow / orange belt):

Kata:
First Place - *No Contest*
Second Place - *No Contest*
Third Place - *No Contest*

Kumite:
First Place - *No Contest*
Second Place - *No Contest*
Third Place - *No Contest*

Beginner, age 16-17 (white / yellow / orange belt):

Kata:
First Place - Denilson Mendoza (Northwest)
Second Place - Yael Goldin (Northwest)
Third Place - *No Contest*

Kumite:
First Place - Yael Goldin (Northwest)
Second Place - Denilson Mendoza (Northwest)
Third Place - *No Contest*

Intermediate, age 7-9 (green / purple belt):

Kata:
First Place - Cosmin Crivat (Northwest)
Second Place - Lev Fahrutdinov (Southwest)
Third Place - Carena Dang (Northwest)

Kumite:
First Place - Angelina Dang (Northwest)
Second Place - Kaelin Kerckoff (Northwest)
Third Place - Julian Rodriguez (Northwest)  &  Cosmin Crivat (Northwest)

Intermediate, age 10-11 (green / purple belt):

Kata:
First Place - Nadia Glaeser (Mid-America)
Second Place - Ethan Sanchez (Northwest)
Third Place - Jayden Rosellini (Northwest)

Kumite:
First Place - Nadia Glaeser (Mid-America)
Second Place - Ethan Sanchez (Northwest)
Third Place - Angelique Almoradie (Northwest)  &  Jessica West (Northwest)

Intermediate, age 12-13 (green / purple belt):

Kata:
First Place - Kyle San Miguel (Northwest)
Second Place - Taylor Gephart (Alaska)
Third Place - Jayden Yakulski (Alaska)

Kumite:
First Place - Kyle San Miguel (Northwest)
Second Place - Taylor Gephart (Alaska)
Third Place - Jayden Yakulski (Alaska)  &  *No Contest*

Intermediate, age 14-15 (green / purple belt):

Kata:
First Place - Savannah Gay (Mid-America)
Second Place - Justine Tupas (Northwest)
Third Place - *No Contest*

Kumite:
First Place - Savannah Gay (Mid-America)
Second Place - Justine Tupas (Northwest)
Third Place - *No Contest*

Intermediate, age 16-17 (green / purple belt):

Kata:
First Place - *No Contest*
Second Place - *No Contest*
Third Place - *No Contest*

Kumite:
First Place - *No Contest*
Second Place - *No Contest*
Third Place - *No Contest*

Advanced, age 7-9 (brown / black belt):

Kata:
First Place - Lauren Tong (Northwest)
Second Place - Aiden Glaeser (Mid-America)
Third Place - Tanner Noel (Northwest)

Kumite:
First Place - Vincente Duarte (Northwest)
Second Place - Lauren Tong (Northwest)
Third Place - Chyle Torres (Northwest)  &  Aiden Glaeser (Mid-America)

Advanced, age 10-11 (brown / black belt):

Kata:
First Place - Isaac Lara (Northwest)
Second Place - Micah Mende (Northwest)
Third Place - Sierra Kerckhoff (Northwest)

Kumite:
First Place - Isaac Lara (Northwest)
Second Place - Naomi Kaproth (East Coast)
Third Place - Jasmine Ohki (Northwest)  &  Hugh Cleland-Batt (East Coast)

Advanced, age 12-13 (brown / black belt):

Kata:
First Place - Elijah Elliott (The Empty Hand)
Second Place - Melissa Mangornong (Northwest)
Third Place - Aaron Stockpole (East Coast)

Boys' Kumite:
First Place - Elijah Elliott (The Empty Hand)
Second Place - Hunter Rodreguez (East Coast)
Third Place - Zacharee Mende (Northwest)  &  Drew Beaver (Northwest)

Girls' Kumite:
First Place - Kiana Potter (Alaska)
Second Place - Jazmin Sorvala (Mid-America)
Third Place - Melissa Mangornong (Northwest)  &  Andrea Cisneros (Northwest)

Advanced, age 14-15 (brown / black belt):

Boys' Kata:
First Place - Keene Patarakun (Western)
Second Place - Marc Agossou (East Coast)
Third Place - Kenji Kaproth (East Coast)

Girls' Kata:
First Place - Reana Tulawan (Northwest)
Second Place - Noelle Salvador (Northwest)
Third Place - Lily Trouchon (Northwest)

Boys' Kumite:
First Place - Rei Fujita (Western)
Second Place - Matthew Tom (Northwest)
Third Place - Joseph Blinder (Northwest) & Lincoln Elliott (The Empty Hand)

Girls' Kumite:
First Place - Emma Cleland-Batt (East Coast)
Second Place - Reana Tulawan (Northwest)
Third Place - Lily Trouchon (Northwest)  &  Emily Velonza (Northwest)

Advanced, age 16-17 (brown / black belt):

Boys' Kata:
First Place - Sean Count (Mountain States)
Second Place - Timmy Gay (Mid-America)
Third Place - Maanav Jhatakia (Mountain States)

Girls' Kata:
First Place - Christine Cornel (Northwest)
Second Place - Shani Elliott (The Empty Hand)
Third Place - Sonia Miklaucic (Southwest)

Boys' Kumite:
First Place - Robert Rodrieguez (Northwest)
Second Place - Sean Count (Mountain States)
Third Place - Paolo Esguerra (East Coast)  &  Gabriel Salvador (Northwest)

Girls' Kumite:
First Place - Shani Elliott (The Empty Hand)
Second Place - Julie Nguyen (Western)
Third Place - Third Place - Sonia Miklaucic (Southwest)  &   *No Contest*

Youth Team Kata:

Beginner / Intermediate:
First Place - Sacramento Omega Team
Second Place - Academy of Martial Arts Shotokan Dragons
Third Place - Academy of Martial Arts Shotokan Warriors

Advanced:
First Place - East Coast (The Empty Hand - Conor McGuinness, Lincoln Elliott, Elijah Elliott)
Second Place - Western
Third Place - Sacramento Beta Team

Collegiate Divisions

Beginner / Intermediate Kata (men and women, white through purple belt):

First Place - Itachi Sin (Drexel)
Second Place - Anthony Reid (Drexel)
Third Place - Peter Taddeo (Drexel)

Beginner / Intermediate Men's Kumite (white through purple belt):

First Place - Peter Taddeo (Drexel)
Second Place - Anthony Reid (Drexel)
Third Place - Andrew Chudzik (Ohio State)  &  Dustin Wagner (University of North Dakota)

Beginner / Intermediate Women's Kumite (white through purple belt):

First Place - Itachi Sin (Drexel)
Second Place - Michelle Chock (University of North Dakota)
Third Place - *No Contest*  &  *No Contest*

Advanced Men's Kata (brown / black belt):

First Place - Israel Santos (Front Range Community College)
Second Place - Brett Cook (Georgetown)
Third Place - Steven Fox (Drexel)

Advanced Women's Kata (brown / black belt):

First Place - Gaby Elliott (University of Pittsburgh / The Empty Hand)
Second Place - Coco Vigilar (Virginia Polytech)
Third Place - Anmichelle Yabut (Skyline College)

Advanced Men's Kumite (brown /black belt):

First Place - Brett Cook (Georgetown)
Second Place - Brandon Schramm (Mesa Community College)
Third Place - Israel Santos (Front Range Community College)  &  Ari Kirsch (Ohio State)

Advanced Women's Kumite (brown / black belt):

First Place - Gaby Elliott (University of Pittsburgh / The Empty Hand)
Second Place - Coco Vigilar (Virginia Polytech)
Third Place - Enesa Pjano (Mesa Community College)  &  Chryssa Cook (University of Virginia)

Collegiate Team Kata (men and women, all ranks):

First Place - Drexel (East Coast)
Second Place - Mesa Community College (Western)
Third Place - *No Contest*

Collegiate Team Kumite (men and women, all ranks):

First Place - Mesa Community College (Western)
Second Place - Drexel (East Coast)
Third Place - *No Contest*

Adult Divisions

Brown Belt Men's Kata:

First Place - Steven Fox (East Coast)
Second Place - Nicholas Geyer (Mountain States)
Third Place - Vladimyr Dubuche (Southwest)

Brown Belt Women's Kata:

First Place - Nichole Coombs (Western)
Second Place - Jeanie Backer (Western)
Third Place - Jessica O'Brien (Southwest)

Brown Belt Men's Kumite:

First Place - Nicholas Geyer (Mountain States)
Second Place - Steven Fox (East Coast)
Third Place - Vladimyr Dubuche (Southwest)  &  Mike Herrin (Mid-America)

Brown Belt Women's Kumite:

First Place - Nichole Coombs (Western)
Second Place - Jeanie Backer (Western)
Third Place - Jessica O'Brien (Southwest)  &  *No Contest*

Black Belt Men's Kata:

First Place - Jumbo Banaria (Northwest)
Second Place - Michael Cornel (Southwest)
Third Place - Ben Cheeseman (Northwest)

Black Belt Women's Kata:

First Place - Gaby Elliott (The Empty Hand)
Second Place - Kelly Wicker (North Central)
Third Place - Yoko Ishida (North Central)

Black Belt Men's Kumite:

First Place - Michael Cornel (Southwest)
Second Place - Pedram Rastegar (East Coast)
Third Place - Shaka Smith (East Coast)  &  Maziar Kakhi (East Coast)

Black Belt Women's Kumite:

First Place - Yoko Ishida (North Central)
Second Place - Ligia Jorio (East Coast)
Third Place - Maida Elezovic (Mountain States)  &  Kelly Wicker (North Central)

Men's Team Kata:

First Place - Northwest
Second Place - Mountain States
Third Place - Mid-America

Women's Team Kata:

First Place - Northwest
Second Place - Mountain States
Third Place - East Coast

Men's Team Kumite:

First Place - East Coast
Second Place - Northwest
Third Place - Southwest

Women's Team Kumite:

First Place - North Central
Second Place - Northwest
Third Place - Western

Senior Divisions

Men's Kata, age 45-54

First Place - Ken Kraisler (Northwest)
Second Place - Jeff Weber (Mid-America)
Third Place - Franck Tetreau (Northwest)

Women's Kata, age 45-54

First Place - Kim Weber (Mid-America)
Second Place - Yukiko Kinkle (Mid-America)
Third Place - Nel Miller (East Coast)

Men's Kata, age 55+:

First Place - Matthew Thomas (Northwest)
Second Place - Barry O'Brien (Western)
Third Place - Doug Murray (Alaska)

Women's Kata, age 55+:

First Place - Miyuki Kuroha (Mountain States)
Second Place - Diane Cox (Northwest)
Third Place - *No Contest*

Men's Kumite, age 45-54:

First Place - Franck Tetreau (Northwest)
Second Place - Tony Cuffie (East Coast)
Third Place - Ken Kraisler (Northwest)  &  David Stackpole (East Coast)

Women's Kumite, age 45-54:

First Place - Marcel Valdoz (East Coast)
Second Place - Yukiko Kinkle (Mid-America)
Third Place - Carol Genovese (Southwest)  &  Camille Antinori (Northwest)

Senior Team Kata:

First Place - Mid-America
Second Place - Northwest
Third Place - Mountain States